Już w XIV wieku za sprawą piekarza Niclosa Czana pojawiły się pierwsze wzmianki o piernikach. Legendy mówią, że powstały przez przypadek. Do mąki i miodu, czyli składników popularnego ciasta zwanego miodownikiem, omyłkowo dodano przyprawy korzenne. Pierniki to nie tylko ciasta i ciasteczka.
Piernikowy może być też chleb, a aromatu dodadzą mu orzechy laskowe.
90 minut
250 g mąki pełnoziarnistej
150 ml wody
100 g orzechów laskowych
15 g przyprawy do piernika
2 łyżki cynamonu
8 g suchych drożdży
1 łyżka cukru trzcinowego lub ksylitolu
1 łyżka syropu klonowego
szczypta soli
- Orzechy laskowe siekamy. Można je też uprażyć, aby zeszła skórka.
- W dużej misce mieszamy suche składniki - mąkę, przyprawę do piernika, cynamon, suche drożdże, cukier trzcinowy lub ksylitol, sól i posiekane orzechy.
- Dodajemy wodę i wrabiamy ciasto, które powinno być elastyczne i łatwo odchodzić od dłoni.
- Ciasto umieszczamy w misce, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 40 minut.
- Po tym czasie z ciasta formujemy dowolny kształt. Za pomocą pędzla kuchennego wierzch chleba smarujemy syropem klonowym.
- Wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 210 stopni i pieczemy 15 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 170 stopni i pieczemy 40 minut. Studzimy na kratce.
- Chleb piernikowy zjadamy z dowolnymi dodatkami, ale sam jest równie smaczny.
Jakie właściwości mają orzechy laskowe?
Warto wiedzieć, że orzechy laskowe zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, w większości jednonienasyconych. Pomagają obniżyć poziom "złego" cholesterolu i podnieść tego "dobrego". Są skuteczne w przeciwdziałaniu miażdżycy. Zmniejszają ryzyko chorób serca. W orzechach laskowych znajdziemy również witaminy z grupy B, E oraz błonnik i kwas foliowy, który jest niezbędny w diecie kobiet w ciąży. Zawierają potas, magnez, wapń i fosfor. Polecane są na potencję i mocne nerwy. Mogą po nie sięgać cukrzycy, ponieważ mają niski indeks glikemiczny.
Smacznie wygląda ;)
OdpowiedzUsuńOrzechy laskowe szczególnie muszą nadać aromatu :D
OdpowiedzUsuńMa niesamowity kolor :)
OdpowiedzUsuńTo zasługa cynamonu :)
UsuńŚwietny taki chlebek... taki cieplutki z masełkiem, kiedy jeszcze te aromaty są najsilniejsze po wyjęciu z piekarnika :}
OdpowiedzUsuńfajny pomysł na chlebek
OdpowiedzUsuń