04 marca, 2015

Zapiekana fasolka szparagowa

Zapiekana fasolka szparagowa

Zapiekana fasolka to sposób na szybką, zdrową i pyszną przekąskę. Komponuje się także z daniem głównym. To łatwy i szybki przepis na smakowity i aromatyczny dodatek do obiadu. Składniki są łatwo dostępne, a przygotowanie potrawy nie zajmuje wiele czasu. Oto banalny przepis na niebanalną żółtą fasolkę z piekarnika.


40 minut
2 porcje

300 g żółtej fasolki szparagowej
1 czerwona cebula
1/2 czerwonej papryki
2 ząbki czosnku
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżka ciemnej glazury balsamicznej
1 łyżka wody
1 łyżeczka mielonej słodkiej czerwonej papryki
1 łyżeczka ziół prowansalskich
sól ziołowa

  • Fasolkę szparagową wrzucamy do wrzącej i osolonej wody. Gotujemy 5 minut. Odcedzamy na sicie.
  • Paprykę kroimy w kostkę. Cebulę kroimy w krążki, solimy solą ziołową i odstawiamy. 
  • W małej misce przygotowujemy marynatę. Mieszamy oliwę z oliwek, glazurę balsamiczną, wodę oraz przyprawy. Czosnek ścieramy na tarce lub drobno siekamy i dodajemy do marynaty. 
  • W naczyniu żaroodpornym układamy fasolkę szparagową, cebulę i paprykę. Całość zalewamy marynatą i mieszamy. Można odstawić naczynie na 20 minut, aby przyprawy dobrze przegryzły się z warzywami.
  • Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Pieczemy ok. 20 minut, od czasu do czasu mieszając. 
  • Taką zapiekaną fasolkę szparagową można jeść jako przekąskę lub dodatek do dania głównego.

Fasolka szparagowa - składniki odżywcze i właściwości

W fasolce szparagowej znajduje się wiele witamin i składników odżywczych. Jest bogata w błonnik, który wspomaga pracę układu trawiennego. Fasolka szparagowa zawiera kwas foliowy, szczególnie ważny u kobiet w ciąży. Jest bogata w przeciwutleniacze i witaminy z grupy B, A, C, E. Znajdziemy w niej także potas, korzystnie wpływający na serce oraz magnez. Regularne jedzenie fasolki szparagowej pomaga w walce ze złym cholesterolem. Można ją jeść tylko gotowaną, ponieważ surowa zawiera toksyczne białko roślinne. Fasolka szparagowa powoduje wzdęcia, dlatego nie powinni jej zbyt często jeść ludzie otyli i mający problemy z układem pokarmowym.  

Która fasola szparagowa jest zdrowsza?

Na bazarowych straganach można kupić fasolkę żółtą i zieloną. Żółte strączki są delikatne w smaku, zawierają sporo potasu i fosforu. Z kolei zielone smakują wyraziście i wytrawnie. Są bogate w witaminę A, błonnik i kwas foliowy. 

Jak gotować fasolę szparagową?

Strąki fasolki należy dokładnie umyć, usunąć włóka i odkroić końcówki. Następnie w dużym garnku zagotowuje się wodę z solą. Fasolkę wrzuca się do wrzątku, a czas gotowania liczy od ponownego zagotowania wody. Ile gotować fasolkę szparagową? Żółte strączki gotuje się od 5 do 15 minut, a zielone nieco dłużej - od 15 do 20 minut. Młodą fasolkę gotuje się szybciej niż starszą. W czasie gotowanie należy sprawdzać jej miękkość. Po ugotowaniu należy ją odcedzić i od razu podawać lub wykorzystać jako składnik innych dań. 

Ile kalorii ma fasolka szparagowa?

Fasolka szparagowa jest niskokaloryczna. Porcja o wadze 100 g to niecałe 30 kalorii. 

Zapiekana fasolka szparagowa - składniki

Zapiekana fasolka szparagowa

Zapiekana fasolka szparagowa


3 komentarze:

  1. Świetny pomysł :) Generalnie fasolkę szparagową zawsze jemy po prostu ugotowaną bez niczego i taka bardzo nam smakuje ale czasem bogatsze urozmaicenie też się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O! Muszę spróbować. To może być równie fajne, jak pieczona brukselka! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. co to znaczy glazura balsamiczan, skad to wziąc?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...