Szparagi to jedne z najstarszych warzyw na świecie. Mają już pond 4500 tys. lat. To warzywa zdrowe, niskokaloryczne, pełne witamin i składników odżywczych. Właśnie rozpoczął się sezon na szparagi.
Skąd pochodzą szparagi?
Walory smakowe szparagów odkryli starożytni Rzymianie. Swoją nazwę szparagi zawdzięczają Grekom, ponieważ to z ich języka pochodzi słowo asparagus, czyli młody pęd. Z Grecji szparagi trafiły na stoły włoskie, a potem do innych kuchni w całej Europie. Do Polski przywędrowały w XVIII wieku, ale dopiero sto lat później rozpoczęto ich uprawę.
Jakie smakują szparagi?
Na świecie uprawia się trzy rodzaje szparagów - zielone, białe i fioletowe. Szparagi zielone są aromatyczne i wyraziste w smaku. Nie trzeba ich obierać, a to oznacza, że zawierają najwięcej dobroczynnych składników. Szparagi białe uprawia się pod ziemią. Ponieważ nie dociera do nich słońce, nie wytwarzają barwnika. Białe szparagi mają łagodny smak, są twarde, dlatego trzeba je obierać przed gotowaniem. Szparagi fioletowe natomiast to odmiana, która ma grubą łodygę. Rosną kilka centymetrów nad ziemią. Charakteryzują się tym, że zawierają więcej cukrów i mniej błonnika niż szparagi białe czy zielone.
Jakie właściwości mają szparagi?
Szparagi to warzywa bogate w witaminy i składniki odżywcze. W szparagach znajdziemy wapń, fosfor, potas, witaminy C i E oraz beta-karoten, który ma pozytywny wpływ na wzrok. Zawierają kwas foliowy, wspomagającą pracę nerek asparaginę, wzmacniający układ odpornościowy i korzystnie wpływający na pracę wątroby glutation. Szparagi są bogate w inulinę i błonnik, które dobrze wpływają na pracę układu pokarmowego. Mają działanie antynowotworowe. To niskokaloryczne warzywa. Ile kalorii mają szaragi? 100 g to zaledwie 18 kalorii.
Warto wiedzieć, że szparagi to także afrodyzjak. Kwas foliowy, którego w szparagach nie brakuje, reguluje poziom neuroprzekaźnika wzmacniającego orgazm. Szparagi zawierają również fitoestrogeny, działające podobnie do żeńskiego hormonu odpowiedzialnego za popęd płciowy, czyli estrogenu.
Kto powinien jeść szparagi?
Szparagów nie powinno zabraknąć w diecie kobiet w ciąży i karmiących piersią. Kwas foliowy odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Jedząc szparagi, kobiety karmiące mogą w ten sposób uzupełniać braki wapnia, który jest niezbędny dla rozwijającego się dziecka.
Kto nie może jeść szparagów?
Szparagów powinny unikać osoby chorujące na dnę moczanową, ponieważ powodują zwiększenie poziomu kwasu moczowego w organizmie.
Jak gotować szparagi?
Gotowanie szparagów nie jest trudne. Najważniejszym elementem tego procesu jest gotowanie w pozycji pionowej. Główki szparagów są bardzo delikatne. W pozycji pionowej ugotują się na parze.
Gotowanie szparagów krok po kroku:
- Szparagi wstawiamy w pozycji pionowej do wysokiego garnka z wrzącą wodą.
- Wsypujemy 1 łyżeczkę soli i 1 łyżeczkę cukru. Można dodać 1 łyżeczkę oliwy z oliwek lub masła klarowanego.
- Zielone szparagi gotujemy 4-5 minut, a białe 7-8 minut.
- Delikatnie wyjmujemy z wrzątku i osuszamy
Przepisy na szparagi:
Bardzo dobry zbiór informacji na temat Szparagów! Pozdrawiamy Serdecznie - DaPietro
OdpowiedzUsuńDziękuję i również pozdrawiam :)
UsuńTo już wiem dlaczego je tak lubię. Pyszne przepisy i ciekawe informacje:)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńSzparagi... dla mnie bez rewelacji ;)
OdpowiedzUsuńPotrzebowałam kilku lat, aby polubić szparagi. Być może Tobie też prędzej czy później zaczną smakować :)
UsuńNie jestem fanką szparagów, ale czasem próbuję nowych potraw z ich udziałem. Niektóre okazują się bardzo dobre. To danie też wygląda zachęcająco :)
OdpowiedzUsuńMiałam kiedyś podobnie, ale z czasem bardzo polubiłam szparagi i w sezonie często je robię :)
UsuńJakoś szparagowe szaleństwo nam się nie udziela albo po prostu nie trafiłyśmy jeszcze na danie z nimi, które by nas zachwyciło :)
OdpowiedzUsuńDo szparagów trzeba się przekonać :)
UsuńKocham szparagi i Twoje dania z ich wykorzystaniem. Wszystkie są baaardzo apetyczne :) Zjadam oczami :)))
OdpowiedzUsuń:)
UsuńLubię szparagi, szczególnie te zielone, fioletowych jeszcze nie próbowałam :)
OdpowiedzUsuńJa również najbardziej lubię zielone szparagi :)
UsuńUwielbiam szparagi i żałuję, że tak krótko są dostępne :-)
OdpowiedzUsuńTo prawda :)
UsuńWszystko wygląda przepysznie. Uwielbiam szparagi, zielone szczególnie :)
OdpowiedzUsuńJa też :)
Usuńszparagi z orzeszkami ziemnymi - to jest to ! zrobię! muszą być pyszne
OdpowiedzUsuńSą pyszne. Nie będę zaprzeczać ;)
UsuńMega :)
OdpowiedzUsuńOstatnio polubiłam szparagi i chętnie zajrzę do tych ciekawych przepisów :))
OdpowiedzUsuń