19 grudnia, 2014

Śledzie dobrze przyprawione

Śledzie

Śledzie to kruche i smaczne ryby, które najlepsze są w zimie. Są niskokaloryczne i oprócz kwasów omega-3 zawierają potas, żelazo i jod. Wzmacniają pamięć i poprawiają koncentrację. Jeżeli ktoś je polubi, będą gościły na jego stole nie tylko w święta. Oto przepis na śledzie dobrze przyprawione. 


20 minut + marynowanie 2 dni
6-8 porcji

400 g filetów śledziowych a'la Matjas 
1/2 szklanki oliwy z oliwek
1/2 szklanki białego octu balsamicznego
2 białe cebule
1 pęczek szczypiorku
5 szt. rozgniecionego ziela angielskiego
1/2 łyżeczki cynamonu
kolorowy pieprz świeżo mielony
1 słoik

  • Słoik i przykrywkę parzymy gorącą wodą. 
  • W małej misce robimy mieszankę przypraw - ziele angielskie, świeżo mielony kolorowy pieprz, cynamon. 
  • Śledzie odsączmy z zalewy. Użyłam delikatnych filetów śledziowych Lisner. Następnie kroimy je na kawałki szerokości ok. 0,7 - 1 cm. 
  • Dwie cebule i pęczek szczypiorku kroimy bardzo drobno i mieszamy razem w misce. 
  • Na dnie słoika za pomocą łyżki nakładamy mix cebuli i szczypiorku. Następnie układamy kilka kawałków śledzi, przysypujemy mieszanką przypraw oraz cebulą i szczypiorkiem. W ten sposób układamy piętra w słoiku. 
  • W większej szklance  mieszamy oliwę z octem balsamicznym i delikatnie zalewamy śledzie w słoiku. Słoik wstawiamy do lodówki. W ten sposób śledzie można przyrządzić dwa dni wcześniej. Powinny stać w lodówce. Od czasu do czasu warto porządnie potrząsnąć słoikiem.
  • Podajemy na święta Bożego Narodzenia. 

Jakie właściwości i składniki odżywcze mają śledzie?

Śledzie są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Dzięki temu pozytywnie wpływają na prawidłową prace naszego mózgu, serca oraz wzroku. Pomagają obniżyć ciśnienie, korzystnie działają na metabolizm. Mają wpływ na poprawę koncentracji i pamięci, a także uspokajają i łagodzą wahania hormonalne. Śledzie są źródłem białka i aminokwasów. Znajdziemy w nich witaminy A, B6, B12, D i E, która ma działanie przeciwmiażdżycowe. Są bogate w żelazo, cynk, miedź oraz fosfor i jod. Mimo że śledzie to tłuste ryby, są niskokaloryczne. 100 g to 160 kalorii. 

Śledzie

Cebula i szczypiorek

Śledzie


2 komentarze:

  1. Czy to te cudowne śledzie, które z pewnej okazji pojawiły sie na pewnym stole na moje życzenie? ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...