06 listopada, 2017

Ciekawostki kulinarne: dynia


Sezon na dynię trwa w najlepsze. Dynia daje niesamowite możliwości w kuchni. Można ją gotować, piec, robić zupy, farsze do pierogów, marynować. Do tego jest bogata w różne składniki odżywcze i minerały. 


Ojczyzną dyni jest Ameryka Środkowa. W czasach starożytnych była wielkim przysmakiem królewskich uczt. Lukullus - wódz, polityk i wielbiciel dobrej kuchni, znany z organizowania bogatych wieczerzy, podawał dynię smażoną w miodzie. W starożytnej Grecji jedzono świeżo utartą dynię zalaną winem, która działała przeciw zaparciom. 

W XV wieku statki Krzysztofa Kolumba przywiozły dynie do nowożytnej Europy. Podróżnik zapisał nawet w swoim pamiętniku, kiedy pierwszy raz ją zobaczył. Na początku dynia była dla Europejczyków ciekawostką, ale już sto lat później uprawiano ją w każdym kraju. Bardzo szybko polubili ją Polacy, nazywając ją banią. Dyniowe przysmaki gościły nie tylko na stołach bogatych rodzin, ale także chłopskich. Swoich wiernych fanów miały nasiona, które uważane były za afrodyzjak i dodawały wigoru w łożu. 

120 rodzajów i około 800 gatunków liczy rodzina dyniowatych na całym świecie. Organizowane są różne konkursy, zwłaszcza w wielkości dyni. W 2014 roku w Niemczech ustanowiono nowy rekord Guinnessa na największą dynię, potwierdzony przez Wielką Wspólnotę Dyń. Okaz ważył 1054 kg i wyhodowano ją w Szwajcarii. Polska rekordzistka z 2015 roku waży 648,2 kg.

Dynia jest bogata w różne składniki odżywcze i witaminy. Zawiera beta-karoten, fosfor, wapń, potas, magnez i żelazo. Znajdziemy w niej witaminę A, PP, C oraz z grupy B. Pomaga w chorobach krążenia i leczeniu nadciśnienia. Dynia działa odkwaszająco i moczopędnie. Doceni ją wątroba i układ pokarmowy. Miąższ dyni mogą jeść kobiety w ciąży, ponieważ działa przeciwwymiotnie. Pestki dyni natomiast będą skuteczne w chorobie lokomocyjnej. Odwdzięczy się także piękną cerą – niszczy wolne rodniki i utrzymuje wilgotność skóry. 

Przepisy z dynią w roli głównej (kliknij w tytuł, aby poznać przepis):


Chleb dyniowy


Ciasto dyniowe z jabłkami i czekoladą


Dynia piżmowa w ziołowo-miodowej marynacie


Dżem dyniowo-pomarańczowy


Kremowa zupa dyniowa


Zupa z dyni i soczewicy


Aromatyczna dynia hokkaido z pieca


12 komentarzy:

  1. Smakowite dania :)
    Ja dodaję dynię do chlebków dyniowych, placków, owsianek i zup - bardzo uniwersalne warzywo ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak, dynia niejedno ma imię :D Uwielbiamy ją i na słodko i na wytrawnie <3

    OdpowiedzUsuń
  3. Można ją zastosować jako dodatek tylu dań. Poza tym nadaje takiego super słonecznego koloru :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam dynię a w szczególności zupkę

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajne sa Twoje przepisy na dynię :)

    OdpowiedzUsuń
  6. I pomyśleć że dawniej dynię tylko marynowano- przynajmniej w moim regionie nikt jej nie robił na tyle sposobów. Marynata wówczas dla mnie dziecka była ohydna ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pamiętam jeszcze zupę dyniową z dzieciństwa, ale była zupełnie nie moim małoletnim smaku :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...