02 września, 2022

Ciekawostki kulinarne: kokos

Kokos

Kokos to pyszny egzotyczny orzech o oryginalnym smaku i wielu właściwościach prozdrowotnych znany od milionów lat. Pierwsi przekonali się o tym mieszkańcy dzisiejszej Ameryki Południowej, Indii, Azji, a także Nowej Zelandii. 2 września obchodzony jest Światowy Dzień Kokosa.


Jakie właściwości ma kokos?

Egzotyczny orzech kokosowy jest bogaty w witaminy, minerały i tłuszcze przyspieszające przemianę materii. Kokos zawiera witaminy z grupy B, C i E. Znajdziemy w nim minerały, takie jak żelazo, magnez, potas, sód, cynk, wapń i fosfor. Jest źródłem kwasów nasyconych pochodzenia roślinnego i błonnika. Orzech kokosowy jest pomocny w obniżeniu poziomu złego cholesterolu i podwyższeniu tego dobrego. Pozytywnie wpływa na dobrą formę jamy ustnej, ponieważ pomaga zapobiegać powstawaniu próchnicy i zwalczyć infekcje. Według niektórych badań kokos wykazuje działanie podobne do antybiotyków. 

Co robi się z kokosa?

W przemyśle spożywczym wykorzystuje się całą palmę kokosową, czyli korzenie, drewno, liście, pędy i nasiona. Z egzotycznego orzecha powstają takie produkty jak:

  • Mleczko koksowe 
To doskonały zamiennik mleka krowiego o gęstej i kremowej konsystencji. Pasuje do kawy, jako składnik słodkich wypieków i deserów. Można zrobić z nim owsiankę lub jaglankę. Jest również ważnym elementem potraw kuchni azjatyckiej i indyjskiej. 
  • Woda kokosowa 
To naturalny napój izotoniczny bogaty w witaminy i minerały. Gasi pragnienie, pomaga nawodnić organizm i uzupełnić elektrolity. Sprawdzi się po treningu, ale wody kokosowej można używać także do przygotowania owocowych smoothies, koktajli i drinków z alkoholem. 
  • Wiórki kokosowe 
Najbardziej znanym i szeroko dostępnym na rynku produktem otrzymywanym z orzecha kokosowego są wiórki. Powstają z miąższu orzecha, czyli białej i mięsistej wyściółki twardej skorupy. Orzechy poddaje się suszeniu, ściera i rozdrabnia biały miąższ. Jak używać wiórki kokosowe? Wiórki kokosowe można wykorzystać do wielu różnych potraw. To przyjemny dodatek do deserów, ciast, lodów czy domowego pieczywa. Nadają oryginalnego aromatu i smaku porannej owsiance, jaglance, pancake’om czy omletom na słodko. To także ciekawy dodatek do panierek i marynat do mięsa. 
  • Mąka kokosowa 
Powstaje jako produkt uboczny w procesie wytwarzania mleka i oleju kokosowego. Ma delikatny aromat i smak. Może być zamiennikiem mąki pszennej. Szczególnie cenią ją sobie weganie i osoby na diecie bezglutenowej. Mąka kokosowa zawiera błonnik, tłuszcze nasycone, witaminy i minerały oraz mnóstwo roślinnego białka. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru i cholesterolu, a także oczyszcza organizm z toksyn. Można piec z niej ciasta i inne słodkości, robić naleśniki i pancake’i. 
  • Olej kokosowy 
Warto wprowadzić go do diety w czasie diety odchudzającej, ponieważ od razu zamienia się na energię. Nie odkłada się w tkankę tłuszczową i przyspiesza przeminę materii. Wykazuje działanie antybakteryjne, antywirusowe i grzybobójcze. Jest bogaty w wapń, żelazo i cynk oraz witaminy E i K. Jak wybrać dobry olej kokosowy? Najlepszy to ten, który tłoczony jest na zimno. Ma biały kolor, widoczne słoje i przyjemny kokosowych aromat. Należy unikać oleju kokosowego rafinowanego, ponieważ produkuje się go w wysokich temperaturach, przez co traci wszystkie wartościowe składniki odżywcze. Nie ma zapachu, ani smaku. Olej kokosowy można używać zamiast masła. Sprawdzi się w ciastach i deserach. Z rozpuszczonego oleju kokosowego można przygotować aromatyczny sos. Olej kokosowy to także zastrzyk dla urody. Odżywia, nawilża, ujędrnia wygładza skórę. Może być pomocny w walce z trądzikiem. Chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Poprawia stan włosów. Można robić z niego domowe kosmetyki jak maseczki czy peelingi. 
  • Cukier kokosowy 
To dobry zamiennik białego cukru, który polecany jest diabetykom ze względu na niski indeks glikemiczny (35). Produkowany jest z kwiatostanów palmy kokosowej. Niestety nie ma w nim witamin i składników odżywczych. Jego kolor jest ciemny, a smak przypomina cukier trzcinowy z kokosową nutą. Sprawdzi się jako dodatek do kawy, ciast, deserów i innych słodkości. Podkreśli smak potraw kuchni azjatyckiej. Ile kalorii ma cukier kokosowy? 100 g to 381 kcal. 

Ile kalorii ma kokos? 

Porcja świeżego orzecha kokosowego o wadze 100 g to 354 kcal. Indeks glikemiczny wynosi 45. Wiórki kokosowe są nieco bardziej kaloryczne. 100 g to 592 kcal.

Przepisy z kokosem w roli głównej (kliknij w tytuł, aby poznać przepis):


Słodkie placki marchewkowe


Biszkopt kokosowy z truskawkami


Pieczona owsianka śliwkowo-kokosowa


Sernik na zimno


Tarta brzoskwiniowo-kokosowa


Ciasto ze śliwkami


Domowe kokosanki


Świąteczne ciasto dwukolorowe kokosowo-czekoladowe


Lody kokosowo-truskawkowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...