Jest jedną z najstarszych i najzdrowszych kasz. Otrzymywana jest z nasion prosa, a to znane było już w neolicie. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w 2800 r.p.n.e. w chińskich dokumentach. To właśnie z Chin trafiła do Europy. Oto kasza jaglana.
Kasza jaglana - właściwościKasza jaglana jest bogata w składniki odżywcze i ma właściwości lecznicze. To kasza lekkostrawna i nie zawiera glutenu. Nie powinno jej zabraknąć w diecie chorych na celiakię i niedokrwistość. Jest zasadotwórcza, tak jak kasza gryczana, i pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Ma działanie antywirusowe i przeciwzapalne, zwłaszcza w stanach zapalnych błon śluzowych. Polecana jest w czasie przeziębień i przy mokrym kaszlu, ponieważ usuwa z organizmu nadmiar śluzu. Korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację, dzięki dużej zawartości witaminy E i lecytyny. Kasza jaglana pozytywnie działa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i oczyszcza organizm. Znajdziemy w niej także witaminy z grupy B oraz pierwiastki – magnez, żelazo, wapń, fosfor, potas.
Dzięki zawartości krzemionki kasza jaglana ma doskonały wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Zapobiega także odwapnieniu kości, poprawia przemianę materii i stan naczyń krwionośnych.
Ile kalorii ma kasza jaglana?
Kasza jaglana jest kaloryczna. 100 g to 350 kalorii. Ma także wysoki indeks glikemiczny, który dla ugotowanej kaszy wynosi 71. Oznacza to, że szybko podnosi poziom cukru we krwi. Dlatego nie jest polecana diabetykom i zwolennikom diety Montignaca. Również osoby zmagające się z chorobami tarczycy, powinny jeść kaszę jaglaną z umiarem, ponieważ zawiera związki, które zaburzają metabolizm jodu.
Co można zrobić z kaszy jaglanej?
Kasza jaglana to dobry pomysł na śniadanie w formie jaglanki. Jest dobrym składnikiem zdrowego budyniu. Można upiec z niej ciasto. W kuchni wegańskiej popularny jest jagielnik, czyli ciasto przypominające sernik bez dodatku produktów pochodzenia zwierzęcego. Kasza jaglana doskonale smakuje w daniach wytrawnych i sprawdzi się na obiad w towarzystwie pieczonych warzyw. Może być składnikiem farszu do pierogów, klopsików lub pulpecików. Można też ją wykorzystać do sałatek. Z drobno zmielonej kaszy jaglanej powstaje mąka, z której piecze się ciasta i wege pasztety. Sprawdzi się w słodkich wypiekach, makaronach i naleśnikach.
Jak ugotować kaszę jaglaną?
- Kaszę przesypujemy na sitka i płuczemy pod zimną wodą, a następnie przelewamy wrzątkiem. Zapobiegnie to powstaniu goryczki.
- Do garnka wlewamy 2 i 1/5 szklanki wody i zagotowujemy.
- Wsypujemy 1 szklankę kaszy jaglanej. Wlewamy 1 łyżeczkę oleju roślinnego lub oliwy z oliwek. Lekko solimy.
- Gotujemy na małym ogniu 18-20 minut. W tym czasie kasza powinna wchłonąć całą wodę.
- Ugotowaną kaszę przekładamy do miseczki i widelcem rozdzielamy ziarenka.
Fanom kaszy jaglanej oraz tym, którzy dopiero poznają jej walory smakowe i właściwości zdrowotne, polecam książkę Marka Zaremby "Jaglany detoks". To rewelacyjne kompendium wiedzy na temat kaszy jaglanej i jej wartości odżywczych. Książka zawiera także wiele ciekawych i smacznych przepisów na dania z tej kaszy.
Poniżej moje przepisy z kaszą jaglaną w roli głównej (kliknij w tytuł przepisu, aby poznać przepis):
Placek jaglany z borówkami
Placek jaglany z borówkami
Uwielbiam ciasta z kaszą jaglaną :)
OdpowiedzUsuńJa też :) Kasza jaglana jest świetnym składnikiem ciast :)
UsuńJa uwielbiam jaglankę w każdej postaci - na słodko, na słono - jest po prostu pyszna, a do tego jaka zdrowa :D
OdpowiedzUsuńTą książkę mamy i czekamy na wakacje a będziemy miały dużo czasu aby wykorzystać przepisy :D
OdpowiedzUsuńWszystko się zgadza. Kasza jest zdrowa i pyszna! Pozdrawiamy
OdpowiedzUsuńKasza jaglana jest super zdrowa. Warto po nią sięgać jak najczęściej.
OdpowiedzUsuń